Bu sayfayı yazdır

Faset Eklem Blokajı Tedavisi

Ara 26

Faset sendromundan veya omurga artritinden kaynaklanan kronik, yönetilemeyen ağrı ile yaşıyorsanız, bu terapötik yaklaşımlar hem hızlı sonuç vermesi (3-5gün) hem de uzun vadeli (3-6ay) rahatlama sağlayabilmektedir. 

Faset Eklem Nedir

Faset eklemleri her omurga seviyesinde bulunur (C1-C2 hariç) ve boyunda ve bel bölgesinde bükülme, dönme, eğilme hareketlerinin yaklaşık% 20'sini sağlar. Göğüs bölgesinin omurgası normal olarak daha az hareketlidir ve az miktarda ileri / geri ve bir miktar yan bükülmelere ve çok az dönmeye izin verir. Ayrıca omurgaların öne doğru kaymasını engeller. Hasarında  Spondilolistezis (Bel kayması) gelişebilir.

Faset Eklem Blokajı

Faset sendromundan veya omurga artritinden kaynaklanan kronik, yönetilemeyen ağrı ile yaşıyorsanız, bu terapötik yaklaşımlar hem hızlı sonuç vermesi (3-5gün) hem de uzun vadeli (3-6ay) rahatlama sağlayabilmektedir. Faset eklem enjeksiyonu, faset sendromunun ağrınızın kaynağı olduğunu teyit etmek için tanı ve tedavi aracı olarak kullanılır.

Skopik görüntüleme eşliğinde, etkilenen eklem (ler) i görülebilir ve doğru şekilde hedef alınabilir. Etkilenen bölgenin Terapötik etkiden en yoğun ve hızlı şekilde yararlanması sağlanır. Faset eklemleri, omurgaya kararlılık ve esneklik kazandıran her bir omurga arasında yer alan küçük eklemlerdir. Faset sendromu, bir veya daha fazla bu eklem iltihaplandığında veya tahriş olduğunda ortaya çıkar. Artrit, eklem yüzeyini astarlayan kıkırdak küçülürken kemik üzerinde strese (osteofitik), iltihaplanmaya , eklemin genişlemesine neden olarak sinir basısına da yol açabilir.

 

Faset Eklem Blokajı Nasıl Yapılır?

Enjeksiyon prosedürü aşağıdaki adımları içerir:

  • Genellikle, işlem herhangi bir sedasyon olmaksızın yapılır, ancak gevşetici ilaç gerekiyorsa bir IV hattı başlatılabilir.
  • Hasta bir prosedür masasında yatar ve test edilecek alan üzerindeki cilt iyice temizlenir.
  • Doktor, uyuşturucu bir ilaçla (anestetik) küçük bir cilt alanını uyuşturabilir.
  • Doktor, faset eklemine çok küçük bir iğne yönlendirmek için X-ışını kılavuzunu (floroskopi) kullanır.
  • İğnenin pozisyonunu doğrulamayı takiben, anestetik küçük bir karışım (lidokain gibi) ve anti-inflamatuar ilaçlar (steroid / kortizon) eklem içine enjekte edilir.
  • Enjeksiyonun kendisi yalnızca birkaç dakika sürer, ancak tüm prosedür  ve hazırlıklar genellikle on beş ila otuz dakika sürer.

Faset Eklem Blokajı Sonrası

  • Bazen, hastalar uyuşukluk hissedebilir veya enjeksiyondan birkaç saat sonra boyunlarında veya sırtlarında biraz zayıf veya garip bir his var olabilir. Bu verilen anestetiğe bağlı olup 4-5 saat içinde tamamen geçmesi beklenir.
  • 3-4gün içinde anti-enflamatuar ilacın etkisiyle ağrının kademeli olarak azalması beklenir.

Okunma 9727 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 21:45
Uz.Dr.M.Hakan PIÇAK

İstanbul Tıp Fakültesi 2004-2010

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji İhtisası 2011-2015

Tatvan Devlet Hastanesi 2015-2017

İzmir Ekol Hastanesi 2017

İzmir Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi 2018 - halen

Web site: www.doktoragri.com

51 yorum