Ozonla Cilt Gençleştirme (Anti aging)

May 06

Ozon, cildin doğal güzelliğini ve sağlığını koruyan ve yerine koyan eşşiz bir gazdır. Ozon terapisi cilt bozukluklarını maskelemez, doğal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayarak kendini yenilemesini uyarır. 

Ozonun etki mekanizması cilt yenilenmesinde kompleks bir program içinde kullanıldığında görülebilir.

Epidermis düzeyinde yaşlanma, çoğalan hücre sayısında azalma, epidermisin yorulması, keratin katmanında artış, elastikiyet kaybı ve epidermis deformasyonunda artış (kaz ayakları), daha derin kırışıkların oluşması şeklinde ortaya çıkar.

Yaşlanmayla beraber bazı solunum enzimlerinin aktivitesinde ve sitokromoksidaz sentezinde azalma başlar ve bu da hücresel enerji yetmezliğine yol açar. Epidermis hücreleri kendilerini yenileyemez, elastin lifleri yorulur ve parçalanır ve sonuç olarak kırışıklıklar görülmeye başlar.

Bu patolojik mekanizma nötralize edilerek cilt yaşlanmasına neden olan etken ortadan kaldırılabilir ve cilt yapısı sağlıklı bir hale dönebilir, cilt yaşlanması durdurulabilir. Bu tam olarak da ozon terapisinin hedefidir. Problemli cilt ve kırışıklıkların tedavisi için lokal ve sistemik ozon metodlarının birlikte kullanılması önerilmektedir: lokal olarak ciltaltı ozon enjeksiyonları ve masaj ve maske ile ozonlu yağ ve kremlerin kullanımı; sistemik olarak – ozonlu solüsyonların damar içine verilmesi, majör ve minör otohemoterapi ve rektal ozon uygulamaları yapılabilir. Hangi tedavi yönteminin nasıl kullanılacağına hastaya göre karar verilir.

Ozon tedavisinin diğer kozmetik uygulamalar ve ürünlerden farkı cildin normale dönmesi, oksijenlenmesi, nemlenmesi, korunması ve yenilenmesini sağlayan organizmaya hem içten hem de dışarıdan çift yönlü etki etmesidir. Sadece geçici bir kozmetik etki yaratmaz, genel bir temizlenme, sıkılaşma ve sağlık kazandırır. Bu yüzden ozon tedavisi cildin bariyer, bağışıklık, su tutma ve yenilenme fonksiyonlarını düzeltmenin yanı sıra yapısını iyileştirmesine de izin veren devrim niteliğinde bir uygulamadır. Özellikle “cilt stresi” tanısı olan hastalarda ozon tedavisiyle hızlı ve farkedilir bir düzelme sağlanmaktadır.

Cilt gençleştirme için en sık kullanılan ozon yöntemi majör otohemoterapi ve ciltaltı enjeksiyonlardır. Organizmanın temizlenmesi, toksinlerin atılması ve cilt yaşlanmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması için total bir barsak temizliği de önerilmektedir. Bu işlem sonrasında sağlıklı bir barsak florası yaratabilmek için rektal ozon insuflasyonu yapılması önerilmektedir

Okunma 3912 defa Son Düzenlenme Salı, 13 Ocak 2015 07:51
Uz.Dr.M.Hakan PIÇAK

İstanbul Tıp Fakültesi 2004-2010

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji İhtisası 2011-2015

Tatvan Devlet Hastanesi 2015-2017

İzmir Ekol Hastanesi 2017

İzmir Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi 2018 - halen

Web site: www.doktoragri.com

4 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.