Bu sayfayı yazdır

Bel Fıtığı Nedir ve Nasıl Oluşur

Ara 25

Omurga diskleri sırtta çok önemli bir rol oynar ve omurgalar arasında amortisör olarak görev yapar, üst vücudu destekler ve her yöne geniş bir hareket yelpazesine izin verir. Omurga diskleri,dıştaki sert (Anülüs Fibrosus) ve ortadaki jöle kıvamındaki (Nükleus Pulposus) tabakalarından olşur. Anüler tabakada bir çatlak veya yırtık oluşursa ortadaki jelsi tabaka dışarı doğru sızar ve bir çıkıntı(fıtık) oluşturur. 

Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması: Bir hastada semptomatik fıtıklaşmış bir disk varsa, genellikle diskin kendisi ağrılı değildir, aksine diskin içinden sızan materyal yakındaki bir sinirin sıkıştırır ya da tahriş eder. Bu tip patoloji, radiküler ağrı (sinir kökü ağrısı) adı verilen ve vücudun diğer bölgelerine, örneğin bacağa ve kalçaya yayılan ağrıya yol açar. Sıkışmış bir sinirin bacak ağrısı genellikle siyatik olarak tanımlanır.

Görülme Bölgeleri

Bel fıtığı vakalarının büyük çoğunluğu Lomber bölgede (L4-L5 veya L5-S1'de% 95) görülür. En yaygın ikinci bölge servikal bölge (C5-C6, C6-C7) 'dir. Göğüs bölgesi vakaların sadece% 0,15'inden% 4,0'ına kadarını oluşturmaktadır. Fıtıklaşmalar genelde arka-yanda görülür, burada anulus fibrosus nispeten incedir ve arka veya ön longitudinal ligaman tarafından desteklenmez.

Okunma 1370 defa Son Düzenlenme Pazar, 25 Aralık 2016 17:32
Uz.Dr.M.Hakan PIÇAK

İstanbul Tıp Fakültesi 2004-2010

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji İhtisası 2011-2015

Tatvan Devlet Hastanesi 2015-2017

İzmir Ekol Hastanesi 2017

İzmir Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi 2018 - halen

Web site: www.doktoragri.com