Dejeneratif Disk Hastalığı

Ara 25

Dejeneratif disk hastalığı gerçekten bir hastalık değil, yaşlandıkça spinal disklerinizde oluşan beklenen değişiklikleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Spinal diskler, omurgayı oluşturan birbirine geçen kemikleri (omurgalar) ayıran yumuşak sıkıştırılabilir disklerdir. Diskler omurga için amortisör etkisi yaparak esnek kalmasına ve bükülmesine izin verir. Dejeneratif disk hastalığı omurganın her yerinde gerçekleşebilir, ancak çoğunlukla alt sırtta (bel bölgesi) ve boyunda (servikal bölge) disklerde görülür.

Dejeneratif Disk Hastalığı Nedenleri

Yaşlandıkça, bazı insanlarda dejeneratif disk hastalığına neden olabilecek omurilik disklerinde bozulma veya dejenerasyon gibi değişiklikler olur. Bu yaşla ilgili değişiklikler şunları içerir:

  • Disklerinizdeki sıvı kaybı. Bu, disklerin amortisör olarak işlev görmesini azaltır ve onları daha az esnek hale getirir. Sıvı kaybı da diski inceltir ve omurlar arasındaki mesafeyi daraltır.
  • Diskin dış katmanında (anüler tabaka) küçük çatlaklar oluşur. Diskin içerisindeki jöle benzeri materyal (nükleus pulposus), çatlaklar vasıtasıyla zorla dışarı atılabilir; bu da diskin çıkıntı yapmasına (bulging-protrüzyon), kopmasına neden olabilir.
  • Disk alanı küçülür - disklerdeki su kaybından dolayı omurgalar arasındaki mesafe çökmeye başlar, bu nedenle yaşlandıkça kısalmamızın ana nedenidir.
  • Omurilik kanalı daralır - yukarıdaki değişikliklerin hepsinin stresleri, yükü telafi etmeye ve daha geniş bir alana yaymaya çalışırken bağların ve faset eklemlerin büyümesine (hipertrofi) neden olur. Bu aşırı büyüme spinal kanalın daralmasına neden olur; spinal kordu ve sinirleri sıkıştırabilir ve ağrıya neden olabilir.

Bu değişikliklerin sigara içen ve ağır fiziksel işleri olan kişilerde (tekrarlayan ağır kaldırma gibi) meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Obez olan insanlarda dejeneratif disk hastalığı belirtileri görülme olasılığı daha yüksektir.

Dejeneratif Disk Hastalığında Tedavi Seçenekleri

Disk dejenerasyonu tersine çevrilemezken, egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri ve bel ağrınızın dikkatli yönetimi, daha iyi yaşam kalitesine katkıda bulunabileceğine dair kanıtlar vardır.

Konservatif terapiler ağrılı belirtileri yönetmenize ve kontrol etmenize yardımcı olmazsa, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Dejeneratif bir disk için ameliyatsız tedaviler; medikasyon, dinlenme, fizik tedavi, ev egzersizleri, hidroterapi, kayropraktik ve ağrı tedavilerini içerebilir.

Okunma 7759 defa Son Düzenlenme Pazar, 25 Aralık 2016 14:12
Uz.Dr.M.Hakan PIÇAK

İstanbul Tıp Fakültesi 2004-2010

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji İhtisası 2011-2015

Tatvan Devlet Hastanesi 2015-2017

İzmir Ekol Hastanesi 2017

İzmir Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi 2018 - halen

Web site: www.doktoragri.com

1 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.