Spondilolizis ve Spondilolistezis (Bel Kayması)

Ara 25

Spondilolizis, omurganın pars interartikülaris (omurganın arkasındaki faset eklemlerine katılan küçük bir kemik segmenti) adı verilen parçasında oluşan stres kırığına denir. Bazı durumlarda, stres kırığı, kemiği omurgayı uygun pozisyonda tutamayacak kadar zayıflatır ve omurga yerinden kaymaya başlar. Bu durum spondilolistezis olarak adlandırılır

Çoğunlukla, bu kırık lomber (bel) beşinci omurgada oluşur, ancak bazen dördüncü omurga vertebrasında da görülür. Kırık kemiğin bir tarafında veya her iki yanında oluşabilir.

Pars interartikülaris vertebra'nın en zayıf kısmıdır. Bu nedenle, birçok sporcuda tekrarlayan stres ve aşırı kullanımda yaralanmaya en açık bölümdür.

Spondilolizis her yaştan insanda ortaya çıkabilir, ancak omurgaları hala gelişmekte olduğundan çocuklar ve ergenler en çok duyarlıdır.

Spondilolisteziste,  kırık interartiküleris ayrılır ve yaralanan omurga hemen altındaki omurga üzerinde kaymaya başlar. Çocuklar ve ergenlerde, bu kayma genellikle hızlı büyüme dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Doktorlar yaygın olarak kayma miktarına bağlı olarak düşük dereceli veya yüksek dereceli spondilolistezis şeklinde tarif eder. Kırık omurganın genişliğinin yüzde 50'sinden fazlası oranında öne doğru kayarsa yüksek derecede kayma meydana gelir. Yüksek dereceli kayma olan hastalarda belirgin ağrı ve sinir yaralanması yaşanabilir ve belirtilerini hafifletmek için cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

Okunma 9250 defa Son Düzenlenme Pazar, 19 Şubat 2017 17:31
Uz.Dr.M.Hakan PIÇAK

İstanbul Tıp Fakültesi 2004-2010

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji İhtisası 2011-2015

Tatvan Devlet Hastanesi 2015-2017

İzmir Ekol Hastanesi 2017

İzmir Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi 2018 - halen

Web site: www.doktoragri.com

12 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.