Ozon Kullanım Alanları

Ozon Kullanım Alanları (5)

Sistemik ozon tedavisi en sık majör otohemoterapi şeklinde uygulanır. Majör otohemoterapide kan vücuttan alınır, ozonla işleme tabi tutulur ve hastaya geri verilir. 

Aknede ozon gazı inflamatuar alanlara (iltihaplı sivilcelere) lokal ozon enjeksiyonları şeklinde uygulanır. Bazı durumlarda önce apseleşmiş alanın boşaltılması ve iltihabın akıtılması gerekebilir. 

Selülit, yani tıbbi adıyla ödemli-fibrosklerotik pannikülopati, sıklıkla kadınlarda görülen bir yağ hücresi (adiposit) bozukluğudur. Yağ dokusundaki bu bozukluğun sebepleri arasında birçok genetik, ailevi, ırkla ilgili faktörlerin yanı sıra ergenlik dönemindeki hormonal değişimler, gebelik ve doğum, hormon bozuklukları, doğum kontrol hapı kullanımı, yaş ve yaşam tarzı yatmaktadır.

Ozon, cildin doğal güzelliğini ve sağlığını koruyan ve yerine koyan eşşiz bir gazdır. Ozon terapisi cilt bozukluklarını maskelemez, doğal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayarak kendini yenilemesini uyarır. 

Oksijen yağ yakımı ve kilo vermek için gereken metabolik süreçte anahtar elemandır. Hücrenin enerji kaynağı olan mitokondride oksijen ve glikoz reaksiyona girerek ATP oluşturulur, ATP vücudun yakıtıdır. Yeterli oksijen bulunamazsa hücre enerjisiz kalır ve şekeri anaerobik fermentasyon ile yakar, bu şekilde üretilen enerji çok daha azdır ve oksijen kullanılarak yani aerobik oksidasyonla üretilen enerjinin sadece 1/19’udur.