Makale

Makale (4)

Oksijen vücudunuz ve sağlınız için en önemli besindir. İnsan vücudu yemeksiz haftalarca, susuz  günlerce yaşayabilir ama oksijensiz sadece birkaç dakika dayanabilir. Vücudun her bir hücresi enerji üretebilmek, vücudu toksinlerden arındırmak ve sağlıklı hücreleri koruyabilmek için devamlı bir oksijen desteğine ihtiyaç duyar. 

Lomber disk hernisi (bel fıtığı) olan birçok insan için invazif cerrahi nadiren bir tedavi seçeneği olur, yine de çoğu zaman fıtığa sıklıkla eşlik eden şiddetli ağrıyı azaltmaz. Ancak, artık bu konuda ümit verici gelişmeler var. Bazı araştırmacılar cerrahi kadar etkili olabilecek ve komplikasyonları çok daha nadir cerrahi-dışı bir seçenek üzerinde çalışıyorlar – oksijen-ozon enjeksiyonları.

Oksijen-ozon enjeksiyonları ile 1980’lerin sonlarında tanıştık, bugüne dek Avrupa’da %78.7 başarı oranıyla  20,000’den fazla hastada uygulandı (1)

Oksijen-ozon tedavisinin faydaları
Cerrahiye göre daha kısa bir iyileşme süresi ve daha az komplikasyon oranının yanı sıra oksijen-ozon enjeksiyonlarının diğer faydaları şunlardır:

·         Minimal invaziftir.

·         Hastanede yatmayı gerektirmez.

·         Uygulama süresi kısadır.

·         Cerrahiden çok daha ucuzdur.

·         Ağrısız bir uygulamadır.

Mekanizma nedir?
İntervertebral diskin anatomisine baktığımızda dışta fibröz bir kabuk ve içinde yumuşak (pulposis) bir çekirdek olduğunu görürüz, tıpkı sert kabuğunun altında yumuşak meyvesi olan olgunlaşmamış bir kavun gibi. Bir travmaya bağlı dıştaki fibröz kabuk yırtıldığında fıtıklaşma gerçekleşir, bu sıklıkla boyun (servikal) ve bel (lumbosakral) seviyelerinde oluşur. Bunun sonucunda içteki yumuşak madde dışarı çıkıp sinir köküne bası yapar, fıtıklaşan bir diskin neden olduğu ağrı bu şekilde gelişir. Bu metod patolojiyi üç farklı etki mekanizmasıyla ele alır:

1.      Ozon-oksijen karışımı, fıtığı birarada tutan bağların üzerinde moleküler düzeyde etki göstererek fıtıklaşmanın azalmasını sağlar.

2.      Bu metodla bölgenin mikrodolaşımı artar, böylece iyileşme için şart olan kan akımı ve oksijen bölgeye hücum eder.

3.      Fıtık alanında baskı ve inflamasyona katkıda bulunan ödemi azaltır.

            Önemli bir not:

Oksijen-ozon tedavisi herkes için uygun değildir. Eğer bacaklarınızda kuvvet kaybı, idrar kontrolünü sağlayamama, kireçlenmiş diskler veya omurilik sıkışması yaşıyorsanız cerrahi daha iyi bir seçenektir. Tıbbi geçmişinizi doktorunuzla her zaman paylaşın. Doktorunuz fıtıklaşmış disk ağrınızın azalması için oksijen-ozon enjeksiyonlarının – veya diğer bir tedavi çeşidinin - size uygun olup olmayacağı konusunda yardımcı olacaktır.

Fıtıklaşmış bir diski cerrahi olmadan tedavi edebilme kavramı heyecan vericidir. Discosan metodunun bazı bilimsel prensipleri dayanak alması bu süründüren durumdan muzdarip olan insanlara gerçek umutlar vermektedir.

Kaynaklar:

1.      Murphy, K. A Meta-Analysis of the Effectiveness and Safety of Ozone Treatments for Herniated Lumbar Discs. Available at:http://www.sirmeeting.org/index.cfm?do=abs.viewAbs&abs=1300. Accessed June 2, 2009.

Ligaman yapılandırma terapisi veya skleroterapi olarak da bilinen Proloterapi (diğer adıyla rejeneratif enjeksiyon terapisi) artrit veya travma nedeniyle zayıflamış eklemleri güçlendirmek için vücudun doğal iyileşme sürecini uyaran tanınmış bir cerrahi olmayan girişimdir.

Proloterapi kelimesi  Latincede çoğalmak, yenilenmek ve yeniden yapılanmak anlamına gelen “proli” ve tanrının nefesi anlamına gelen “ozone” kelimelerinden türetilmiştir. Birçok çeşit akut ve kronik ağrıyla seyreden kas iskelet sistemi rahatsızlığında güvenilir ve etkin bir cerrahi olmayan tedavidir.