Selektif Sinir Kökü Blokajı

Şub 19

Selektif (seçici) sinir kökü blok prosedüründe, omurilikten çıkan spesifik bir sinir köküne küçük miktarda steroid ve uyuşturucu ilaç enjeksiyonudur. Servikal (boyun), torasik (göğüs) ve lomber (bel) bölgelerinde yapılabilir. Bu enjeksiyon, doktorun hangi sinir kökü veya köklerinin tam olarak neye maruz kaldıklarını belirlemesine olanak tanır. Selektif sinir kökü blok prosedürü, enjekte edilen ilaçlara bağlı olarak tanısal bir test (hangi sinirin dahil olduğunu bulma) veya tedavi amaçlı(ağrıyı azaltan) olabilir.
 

Selektif Sinir Kökü Blokajı Nasıl Yapılır?

Selektif sinir kökü blok prosedürü, ayaktan tedavi ortamında gerçekleştirilen minimal invaziv bir tekniktir. Genellikle, işlemin tamamlanması 15 ila 30 dakika sürer.
Selekif sinir kökü bloku prosedürü genellikle floroskopik bir görüntüleme eşliğinde yapılır, hasta skopi masasında eğilimli bir pozisyonda yatar . Etkilenen bölgenin cildi antiseptik bir solüsyon ile temizlenir ve daha sonra lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından bir iğne, floroskopi kılavuzluğu kullanılarak, omurga içindeki uygun konuma yerleştirilir. Uygun iğne yerleşimini doğrulamak için az miktarda kontrast boya enjekte edilebilir.

Seçici bir sinir kök bloğu için son iğne konumu foramen (vertebra cisimleri arasındaki boşluk) aracılığıyla hedeflenen sinir kökünün hemen üstündedir. Genelde lidokain gibi bir lokal anestezi ve deksametazon gibi steroidden oluşan enjeksiyon, etkilenen bölgeye enjekte edilir. Enjeksiyon tamamlandıktan sonra, hasta advers reaksiyonlar açısından bir süre izlenebilir. Enjeksiyondan sonra hastanın ağrısı azalırsa, ağrı yaratan sinir kökü tanımlanmıştır.

Tedavi Sonrası ve Riskleri

Çoğu hasta, enjeksiyon işleminden bir gün sonra normal aktivitelere devam eder. Birçok hasta lokal anestezik enjeksiyonuna bağlı olarak belirtilerin hemen hafiflediğini bildirir ve bunu kortizon etkilerini göstermeye başlayana kadar hafif bir ağrı artışı izleyebilir.

Seçici bir sinir kökü blokundan semptomların rahatlaması olguya göre değişir ve birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

Seçici sinir kök bloklarıyla ilişkili riskler nadirdir, ancak şunları içerebilir: enfeksiyon, kanama ve prosedür sırasında kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyon.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Genellikle seçici sinir kök bloklarıyla tedavi edilen durumlar şunları içerir:

 • Servikal radikülopati: Üst ekstremiteye (omuz,kol ve el) ilerleyen ağrı ve / veya uyuşma
 • Lomber radikülopati: Alt ekstremiteye (bacak ve ayak) ilerleyen ağrı ve / veya uyuşma
 • Başarısız sırt cerrahisi sendromu: Spinal cerrahiyi takiben devam eden veya gelişen spinal ağrı
 • Spinal kanal daralması: Omurilik kanal daralması
 • İntervertebral disklerin şişmesi: Intervertebral disklerin dış tabakasının yapısal bütünlüğünün azalması, diskin normal konumundan bir çıkıntı oluşturmasına neden olur.
 • Herniye disk: Diskin dış tabakasındaki bir yırtık boyunca intervertebral diskin fıtıklaşması
 • Artrit: Omurilik kıkırdağının dejenerasyonu.

Hangi Durumlarda Uygulanmamalıdır?

 • Eğer kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız (örneğin, Coumadin, enjektabl heparin)
 • Enjekte edilen ilaçlardan herhangi birine alerjiniz varsa
 • Aktif bir enfeksiyonunuz varsa.
 • Coumadin gibi kan inceltici kullanıyorsanız doktorunuz sizden bunu 4-7 gün önceden kesmenizi tavsiye edebilir

Okunma 2054 defa Son Düzenlenme Pazar, 19 Şubat 2017 11:28
Uz.Dr.M.Hakan PIÇAK

İstanbul Tıp Fakültesi 2004-2010

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji İhtisası 2011-2015

Tatvan Devlet Hastanesi 2015-2017

İzmir Ekol Hastanesi 2017-

Web site: www.doktoragri.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.