Bel Fıtığında Bacak Ağrısı - Siyatik Sinir Sıkışması

Ara 25

Sinir sıkışması: Bir hastada semptomatik fıtıklaşmış bir disk varsa, genellikle diskin kendisi ağrılı değildir, aksine diskin içinden sızan materyal yakındaki bir sinirin sıkıştırır ya da tahriş eder. Bu tip patoloji, radiküler ağrı (sinir kökü ağrısı) adı verilen ve vücudun diğer bölgelerine, örneğin bacağa ve aklaçaya yayılan ağrıya yol açar. Sıkışmış bir sinirin bacak ağrısı genellikle siyatik olarak tanımlanır.

Siyatik Ağrısı

Radiküler ağrı çoğunlukla spinal sinirin basısına veya inflamasyonuna sekonderdir. Ağrı, bacağın arka tarafına, kalçaya veya ayağa yayıldığı zaman, siyatik olarak tarif edilebilir. Bu tür ağrı genellikle derin ve süreklidir, genellikle oturup yürümek gibi bazı etkinlikler ve pozisyonlarla çoğaltılabilir.

Ağrı genellikle bacaktaki ilgili dermatomu(sinirlerin dağılım alanları) izler. L4-5 veya L5-S1 seviyesindeki bir sinir etkilenirse (alttaki iki seviye), bu dermatom genellikle bacağın arkasından ayağa dolan siyatik sinirdir.

Bacak ağrısı genellikle bel çevresi ağrısından çok daha kötüdür ve bacak ve / veya ayağa ait etkilenen alanlar, belinin hangi sinirden etkilendiğine bağlıdır. L2, L3 ve L4 gibi üst lomber sinir köklerinin sıkıştırılması uyluğun önüne yayılan radiküler ağrıya neden olabilir,

 

Siyatik Bacak Ağrısı Nedenleri

Bir radikülopati, belde sinir kökü sıkışması, iltihaplanması ve / veya hasar görmesinden kaynaklanır. Bu tip ağrıların yaygınlık sırasındaki nedenleri şunları içerir:

 Sinir sıkışması olan fıtıklaşan disk - radikülopatinin en yaygın nedeni

  • Foraminal darlık (omurilik sinirinin kemik osteofit veya artritten dolayı çıktığı deliğin daralması) - yaşlı erişkinlerde daha sık görülür
  • Diyabet
  • Sinir kökü yaralanmaları
  • Sinir kökünü etkileyen ameliyat skar dokusu

 

 

Okunma 2312 defa Son Düzenlenme Pazar, 25 Aralık 2016 17:58
Uz.Dr.M.Hakan PIÇAK

İstanbul Tıp Fakültesi 2004-2010

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji İhtisası 2011-2015

Tatvan Devlet Hastanesi 2015-2017

İzmir Ekol Hastanesi 2017-

Web site: www.doktoragri.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.